Nea Filadelfia 16°C The description will appear after the cache period.

Πρόγραμμα εορτασμού της Εθνικής Επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940

Νέα Φιλαδέλφεια, 21/10/2022

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ

Γενικός σημαιοστολισμός από τις 08.00 π.μ. της 26ης Οκτωβρίου μέχρι και την δύση του ηλίου της 28ης Οκτωβρίου, όλων των Δημοσίων και Δημοτικών Κτιρίων της πόλης, καθώς και φωταγώγησή τους κατά τις βραδινές ώρες της 27ης και 28ης Οκτωβρίου 2022.

ΠΕΜΠΤΗ 27 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2022

Α)  Εορτασμός της Εθνικής Επετείου σε όλες τις Δημόσιες & Ιδιωτικές μονάδες Πρωτοβάθμιας, & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Β) Ομιλίες σε ειδικές συγκεντρώσεις στις Δημόσιες Υπηρεσίες, Ν.Π.Δ.Δ. κ.λπ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 28 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2022

07.30  π.μ.Θα σημάνουν οι καμπάνες όλων των Εκκλησιών.

10.00 π.μ.Τέλεση δοξολογίας στον Ιερό Ναό Αγ. Ευφημίας Νέας Χαλκηδόνας.

11.00 π.μ. Μετάβαση στο Μνημείο Ηρώων της Νέας Χαλκηδόνας όπου θα διεξαχθούν τα εξής:

• Έπαρση Σημαίας
  • Επιμνημόσυνη Δέηση
  • Εκφώνηση πανηγυρικού λόγου της ημέρας από τον Δήμαρχο Νέας Φιλαδέλφειας – Νέας Χαλκηδόνας κ. Ι. Βούρο
  • Κατάθεση στεφάνων
  • Τήρηση ενός λεπτού σιγής εις μνήμην των ηρωικώς πεσόντων
  • Ανάκρουση Εθνικού Ύμνου

12:00 μ.μ.Έναρξη Παρέλασης Μαθητών, Προσκόπων, Οδηγών, με αφετηρία τη συμβολή των οδών Δεκελείας και Ελ. Βενιζέλου και τέρμα στη συμβολή των οδών Δεκελείας και Επταλόφου (έναντι Δημαρχείου).

17:00 μ.μ. Υποστολή της Σημαίας στο Μνημείο Ηρώων της Νέας Χαλκηδόνας.

• Τελετάρχης για τη διαδικασία της κατάθεσης στεφάνων ορίζεται ο υπάλληλος του Δήμου μας, κ. Δημήτριος Ζέτος.
  • Τελετάρχης για τη διαδικασία της παρέλασης ορίζεται ο υπάλληλος του Δήμου μας, κ. Κωνσταντίνος Μπέτζελος.

*Παρακαλούνται οι φορείς και οι σύλλογοι της πόλης μας  που    επιθυμούν   να    καταθέσουν   στεφάνι   να  το δηλώσουν στο Δήμο,  μέχρι την Τετάρτη 26 Οκτωβρίου στο e-mail: graf.dim.nfnx@gmail.com