Nea Filadelfia 19°C The description will appear after the cache period.

848.355€ στο Δήμο Νέας Φιλαδέλφειας – Νέας Χαλκηδόνας από το Πράσινο Ταμείο για απόκτηση ελεύθερου – κοινόχρηστου χώρου

Νέα Φιλαδέλφεια, 06/04/2022

Ενημερώνουμε τους συμπολίτες μας πως την Δευτέρα 4 Απριλίου 2022, το Διοικητικό Συμβούλιο του Πράσινου Ταμείου του Υ.Π.ΕΝ., σε τακτική συνεδρίασή του, αποφάσισε ομόφωνα, την δέσμευση ποσού έως 848.355 ευρώ συνολικά, και τον καθορισμό του Δήμου Νέας Φιλαδέλφειας – Νέας Χαλκηδόνας ως «προσωρινού δικαιούχου» στο Χρηματοδοτικό Πρόγραμμα «Απόκτηση ελεύθερων Κοινόχρηστων Χώρων στις πόλεις», για την χρηματοδότηση της απαλλοτρίωσης επιφάνειας 2.274,41 τ.μ., στα Κ.Χ.1 και 2, στην περιοχή Μπριτάνια και επί της οδού Πατριάρχου Κωνσταντίνου.

Ο Δήμαρχος Νέας Φιλαδέλφειας – Νέας Χαλκηδόνας Γιάννης Βούρος δήλωσε σχετικά: «Είμαστε σήμερα στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε πως μία ακόμη πρόταση, μία ακόμη δράση του Δήμου μας πρόκειται να χρηματοδοτηθεί από το Πράσινο Ταμείο. Η Δημοτική μας Αρχή θα προχωρήσει σε όλες τις απαιτούμενες ενέργειες ώστε το γρηγορότερο δυνατό να ολοκληρωθούν οι απαραίτητες διαδικασίες και ένα ακόμη έργο που στοχεύει στην βελτίωση της ποιότητας ζωής των κατοίκων της Νέας Φιλαδέλφειας και της Νέας Χαλκηδόνας να γίνει πράξη. Ευχαριστώ θερμά για μία ακόμη φορά τον πρόεδρο Στάθη Σταθόπουλο και τα μέλη του Δ.Σ. του Πράσινου Ταμείου, για την άψογη έως σήμερα συνεργασία μας».