Εκδήλωση προληπτικού ελέγχου και ενημέρωσης για την οστεοπόρωση στον Δήμο Νέας Φιλαδέλφειας – Νέας Χαλκηδόνας

Νέα Φιλαδέλφεια, 14/03/2022

Ο;Δήμος Νέας Φιλαδέλφειας – Νέας Χαλκηδόνας;σε συνεργασία με τον;Σύλλογο;Σκελετικής Υγείας -;Πεταλούδα;και την;Ελληνική Αντικαρκινική Εταιρεία ΝΙΦΗΜ,;διοργανώνουν;εκδήλωση προληπτικού ελέγχου και ενημέρωσης για την οστεοπόρωση!

Στόχος της εκδήλωσης είναι η ευαισθητοποίηση και η ενημέρωση των συμπολιτών μας;από εξειδικευμένους επιστήμονες σχετικά με την;οστεοπόρωση.

• Η εξέταση;απευθύνεται σε άτομα κάθε ηλικίας που ενδιαφέρονται να ενημερωθούν για ένα σοβαρό θέμα υγείας όπως η οστεοπόρωση.

Ο δωρεάν;προληπτικός έλεγχος οστικής πυκνότητας;θα πραγματοποιηθεί την;Τετάρτη 23 Μαρτίου 2022;στο χώρο του;Π.Π.Ι.Ε.Δ. (Λ. Δεκελείας 152),;και ώρες;10:00 έως 13:00,;υπό την εποπτεία της ορθοπεδικού γιατρού Καβαλλιεράκη Θεοδώρας.

Για;πληροφορίες;και;ραντεβού;μπορείτε να καλείτε στα τηλέφωνα της;Διεύθυνσης Κοινωνικής Πολιτικής;του Δήμου:;2102532047 εσ. 304, 306;(Δευτέρα έως Παρασκευή;9:00-13:00).

*Η πρόσκληση στην εκδήλωση αφορά άτομα κάθε ηλικίας που ενδιαφέρονται να ενημερωθούν για ένα θέμα υγείας που μπορεί εύκολα να μετατραπεί σε πρόβλημα με σοβαρές επιπτώσεις. Ο Σύλλογος Σκελετικής Υγείας, Πεταλούδα πρεσβεύει πως η ενημέρωση αποτελεί την αρχή της πρόληψης και της σωστής αποκατάστασης και συμβουλεύει τόσο τους νέους όσο και τους μεγαλύτερους να παρακολουθούν θέματα υγείας ακόμη κι αν δεν τους αφορούν άμεσα.

**Στην εκδήλωση θα τηρηθούν όλα τα προληπτικά μέτρα έναντι της πανδημίας (covid-19).

; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ;Από το γραφείο Τύπου