Nea Filadelfia 23°C Clear/Sunny

Έκτακτο Δελτίο Επιδείνωσης Καιρού – Ιδιαίτερο προειδοποιητικό σήμα: Σε ετοιμότητα ο Δήμος Νέας Φιλαδέλφειας-Νέας Χαλκηδόνας

Επιδείνωση του καιρού με ισχυρές βροχές και καταιγίδες προβλέπεται στο μεγαλύτερο μέρος τη χώρας από τις προμεσημβρινές ώρες της Κυριακής (11-02-24) μέχρι και τη νύχτα της Δευτέρας (12-02-24), σύμφωνα με το Έκτακτο Δελτίο Επιδείνωσης Καιρού που εξέδωσε η ΕΜΥ.
Ειδικότερα για την Αττική προβλέπονται πρόσκαιρα τη Δευτέρα (12-02-24) ισχυρές βροχές και καταιγίδες, κατά τις πρώτες πρωινές ώρες.
Οι Υπηρεσίες του Δήμου μας τίθενται σε κατάσταση αυξημένης ετοιμότητας Πολιτικής Προστασίας, προκειμένου να αντιμετωπιστούν προβλήματα που πιθανώς ανακύψουν.
Αν προκύψει ανάγκη οι πολίτες μπορούν να επικοινωνήσουν απευθείας με τον Δήμαρχο Γιάννη Τομπούλογλου στο τηλέφωνο 6944383886 αλλά και με τον Υπεύθυνο Αντιδήμαρχο για την Πολιτική Προστασία Γρηγόρη Κοττέ στο τηλέφωνο 6970806762.

Σε περιπτώσεις που αδέσποτα ζώα κινδυνεύουν λόγω των καιρικών φαινομένων μπορείτε να επικοινωνείτε με την αρμόδια Αντιδήμαρχο Ευτυχία Παπαλουκά στο τηλέφωνο 6932476840, προκειμένου να προβούμε στις απαραίτητες ενέργειες για την προφύλαξή τους. Παρακαλούνται οι Δημότες μας, να περιορίσουν άσκοπες μετακινήσεις για το εν λόγω χρονικό διάστημα.

ΣΧΕΤ: Το με αρ. πρωτ. 476 / 10 – 02 -2024 έγγραφο του Υπουργείου Κλιματικής Κρίσης και Πολιτικής Προστασίας.

Ενημερωνόμαστε και προστατευόμαστε: Οδηγίες προστασίας σε περιπτώσεις έντονων βροχοπτώσεων και καταιγίδων – Περιφέρεια Αττικής

• Ενημερωνόμαστε και προστατευόμαστε: Οδηγίες προστασίας σε περίπτώσεις έντονων βροχοπτώσεων και καταιγίδων – Περιφέρεια Αττικής