Nea Filadelfia 22°C Clear/Sunny

Πρόσκληση σε έκτακτη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου (25/07/2023)

Νέα Φιλαδέλφεια, 25/07/2023

Παρακαλείσθε όπως προσέλθετε, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 67 παρ. 5 του Ν. 3852/2010 («Καλλικράτης»), όπως αντικαταστάθηκε από αυτές του άρθρου 74 του Ν. 4555/18 («Κλεισθένης Ι»), σήμερα 25 Ιουλίου 2023, ημέρα Τρίτη και ώρα 7 μ.μ. στην αίθουσα του Πνευματικού Κέντρου Ν. Φιλαδέλφειας (Νικ. Τρυπιά 45-Ν.Φ.) [λόγω συνεχιζόμενου τεχνικού προβλήματος στην κλειστή αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του πρώην κτιρίου του Ενιαίου Λυκείου Ν. Φιλαδέλφειας «Μίλτος Κουντουράς» (Θεσσαλονίκης και Λαχανά-Ν.Φ.)] σε έκτακτη Συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου για συζήτηση και λήψη απόφασης στα παρακάτω θέματα της Ημερήσιας Διάταξης:

ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ

1. Έγκριση πραγματοποίησης πρακτικής άσκησης σπουδάστριας θεματικού Δ.Ι.Ε.Κ. στο Δήμο.
  2. Επικύρωση πινάκων ωφελουμένων της πράξης «ΔΟΜΗ ΣΙΤΙΣΗΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΠΑΝΤΟΠΩΛΕΙΟΥ ΔΗΜΟΥ Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ – Ν.ΧΑΛΚΗΔΟΝΑΣ» με κωδικό ΟΠΣ 5003609 οικ. έτους 2023 ( Β΄φάση).
  3. Έγκριση 3ης τροποποίησης Τεχνικού Προγράμματος του Δήμου έτους 2023.
  4. Έγκριση 4ης αναμόρφωσης προϋπολογισμού του Δήμου οικ. έτους 2023, βάσει σχετικής απόφασης-εισήγησης της Οικ. Επιτροπής.
  5. Έγκριση 1ης αναμόρφωσης προϋπολογισμού του Π.Π.Ι.Ε.Δ. οικ. έτους 2023, βάσει της αριθ. 9/2023 απόφασης του Διοικητικού του Συμβουλίου.
  6. Έγκριση 1ης αναμόρφωσης Ο.Π.Δ. του Π.Π.Ι.Ε.Δ. οικ. έτους 2023, βάσει της αριθ. 10/2023 απόφασης του Διοικητικού του Συμβουλίου.
  7. Έγκριση 3ης αναμόρφωσης προϋπολογισμού της Κοινωφελούς Επιχείρησης του Δήμου οικ. έτους 2023, βάσει της αριθ. 94/2023 απόφασης του Διοικητικού της Συμβουλίου.
  8. Έγκριση Β΄ τροποποίησης του Εσωτερικού Κανονισμού Υπηρεσιών (ΕΚΥ) της Κοινωφελούς Επιχείρησης του Δήμου, βάσει της αριθ. 91/2023 απόφασης του Διοικητικού της Συμβουλίου.
  9. Α. Έγκριση 1ου Α.Π.Ε. και 1ου Π.Κ.Τ.Μ.Ν.Ε. του έργου «Ανακατασκευή ανοικτών αθλητικών εγκαταστάσεων» (ΑΜ :82/2022) και Β. Έγκριση παράτασης χρόνου περαίωσης του έργου.
  10. Έγκριση παράτασης προθεσμίας εκπόνησης της μελέτης με τίτλο: «Εκπόνηση Μελετών πυροπροστασίας παιδικών και βρεφονηπιακών σταθμών Δήμου Νέας Φιλαδέλφειας – Νέας Χαλκηδόνας» (Α.Μ.170/2022).
  11. Έγκριση 3ης παράτασης χρόνου περαίωσης του έργου «ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΚΤΙΡΙΩΝ ΔΗΜΟΥ ΝΕΑΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ – ΝΕΑΣ ΧΑΛΚΗΔΟΝΑΣ» A.M.: 76/2020.
  12. Έγκριση πρωτοκόλλου παραλαβής εργασιών-υπηρεσιών του Δήμου.
    -Η Συνεδρίαση κρίνεται κατεπείγουσα δεδομένης της ανάγκης λήψης απόφασης επί των ανωτέρω θεμάτων για την εύρυθμη λειτουργία των Υπηρεσιών του Δήμου και της μη διεξαγωγής των Συνεδριάσεων του Δ.Σ. λόγω των θερινών διακοπών.

-Η παρούσα πρόσκληση αναρτάται στην «Εφημερίδα της Υπηρεσίας», στην ιστοσελίδα του Δήμου.

O ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜ. ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΑΝΤΑΡΕΛΗΣ