Nea Filadelfia 20°C Clear/Sunny

Παρών ο Δήμος Νέας Φιλαδέλφειας- Νέας Χαλκηδόνας και στις εορταστικές εκδηλώσεις για την κήρυξη της Επανάστασης στη Μάνη

Αντιπροσωπεία του Δήμου Ν.Φιλαδέλφειας – Ν.Χαλκηδόνας συμμετείχε στις επετειακές εκδηλώσεις του Δήμου Ανατολικής Μάνης για την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης του 1821

Αντιπροσωπεία του Δήμου Νέας Φιλαδέλφειας-Νέας Χαλκηδόνας, με επικεφαλής τον Αντιπρόεδρο του Παγκοσμίου Πολιτιστικού Ιδρύματος Ελληνισμού της Διασποράς, δημοτικό σύμβουλο Κώστα Τομπούλογλου, τίμησε την έναρξη της Ελληνική Επανάστασης του 1821, συμμετέχοντας για πρώτη φορά στις επετειακές εκδηλώσεις στην Αρεόπολη της Μάνης, προσκεκλημένοι του Δημάρχου Ανατολικής Μάνης Πέτρου Ανδρεάκου.

Εκπροσωπώντας την πόλη μας στην Αρεόπολη παραβρέθηκε ο Σύλλογος Ποντίων Νέας Φιλαδέλφειας-Νέας Χαλκηδόνας «Δημήτριος Υψηλάντης» με τον Πρόεδρό του Γιώργο Σαραφίδης και ο Σύλλογος «Δημιουργώ Νέας Φιλαδέλφειας-Νέας Χαλκηδόνας» με την Πρόεδρό του Σύλβια Σκαρμούτσου.

Τα μέλη των πολιτιστικών συλλόγων της πόλης μας παρουσίασαν ποντιακούς και μικρασιάτικους χορούς, κατέθεσαν στεφάνι εις μνήμην των Ηρώων της Επανάστασης και συμμετείχαν στην παρέλαση.

Ο Αντιπρόεδρος του Παγκοσμίου Πολιτιστικού Ιδρύματος Ελληνισμού της Διασποράς Κώστας Τομπούλογλου, σε χαιρετισμό που απηύθυνε, ευχαρίστησε θερμά τον Δήμο Ανατολικής Μάνης και τον Δήμαρχο Πέτρο Ανδρεάκο, την Αντιδήμαρχο Πολιτισμού Ανατολικής Μάνης  Ελένη Δρακουλάκου και το Άγημα Απόδοσης Τιμών Ανατολικής Μάνης για την πρόσκληση και την άψογη φιλοξενία και δήλωσε ότι θα ανταποδώσει με ανάλογη πρόσκληση.-